Z naší kroniky


Založení Místní organizace ČRS - Libochovice

V článku z novin nebo časopisu Rybářství na psal Herbert Tichý z Loun. V roce 1904, kdy na severu Čech působilo již několik rybářských spolků došlo k pokusu založit rybářský spolek v Libochovicích. Počáteční jednání nebylo úspěšné. Nebylo dost vlivných zájemců. Protože se ryby již v Libochovicích chytaly potřeba založit spolek sílila. Nakonec se to podařilo. V lednu 1905 byly z Loun přivezeny " Stanovy" pro sepsání stanov v Libochovicích. Dne 22. ledna 1905 byl v hostinci Černý orel v Libochovicích založen rybářský spolek. Osobně se přikláním k založení spolku v roce 1904, neboť kronikář Láďa Švec měl v době kdy kroniku psal jistě podrobné údaje, které se založením rybářského spolku souvisely.
V pamětní knize-kronice, která byla založena v roce 1905 L. Švec píše : pro najímací smlouva o založení rybářského spolku byla na počátku roku 1904 projednána se správou velkostatku a zámku v Libochovicích, kterému patřilo i povodí Ohře Libochovice a slavnostně schválena. Hrabě Herberstein přidal ke smlouvě dovětek, že větší a vzácnější ulovené ryby mají být na požádání přenechány pro zámeckou kuchyni.
Rybářský spolek musel dle zvyklosti stanovy nájemní smlouvy odeslat ke schválení c.k. místodržitelské radě do Prahy. Doklady o stanovách o schválení nájemní smlouvy byly z Prahy předány c.k hejtmanovi v Roudnici n.L., neb spolek tomuto podléhal.
V roce 1900 několik jednotlivců, převážně zaměstnanci zámeckého statku počalo lovit ryby v Ohři. Předtím lovili pouze pytláci pomocí šňůr a vrší, neboť řeka v té době byla dobře zarybněna. V roce 1902 dostali někteří měšťané povolení k lovu ryb v Ohři v úseku jez Libochovice ke Křesínu. Poplatek činil 7 Kč ročně.
V roce 1914 čítal rybářský spolek v Libochovicích 80 členů. V tomto roce počal vycházet časopis Český rybář, který byl tištěn v Rakovníku a byl velice oblíben.
První kronikář Láďa Švec zapsal do Kroniky údaje z dob dávno minulých, hlavně zajímavosti týkající se řeky Ohře, jejíž název je odvozen od Keltského jména Agara, což značí lososí řeku. Losos byl od dávna nejhojnější rybou v Ohárce. K tahům lososů do trdlišť na horním toku Ohře definitivně zabránilo postavení jezu v Terezíně.
Při popisu historie počátku rybaření v Ohře nelze zapomenout profesora dr. Antonína Friče / 1832-1913/, který prozkoumal hlavně floru a faunu, speciálně druhy ryb v řece žijící. Jeho zásluhou byly zakládány první rybářské spolky. V roce 1882 byl založen rybářský spolek v Kadani, kde byla vybudována i rybí líheň..
Dr. Frič také usiloval o vybudování "rybochodů" v Terezíně, kdy byl první vybudován v roce 1886 a byl stržen povodní. V tomto roce byl vybudován v Terezíně druhý "rybochod", ale pro tah lososů nevyhovoval a o dalších pokusech se neuvažovalo.
Mimo podrobného popisu o činnosti rybářského spolku v Libochovicích, jak jej popsal kronikář L. Švec se bohužel nedochovaly archivní materiály, které by ukázaly, jak rybářský spolek v Libochovicích žil a pracoval pro rozvoj rybářství na řece Ohři.
Opsáno z dopisu pro Severočeský územní rybářský svaz, který zaslal náš kronikář Josef Dudek.

A nakonec pár fotek.....